Početna strana > Hronika > Mundijal u Kataru: Fudbaleri Gane pobedili su Južnu Koreju sa 3:2, Brazil pobedio Švajcarsku 1:0, Portugalija savladala Urugvaj sa 2:0
Hronika

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 28. novembar 2022.

Reprezentacija Portugalije savladala je Urugvaj sa 2:0 (0:0) u meču drugog kola Grupe H. Portugalci su ovom pobedo obezbedili plasman u nokaut fazu takmičenja.

Portugalija je želela osvetu za poraz u osmini finala prošlog svetskog prvenstava i uspela je u svojoj nameri, istom merom. Ne baš sjajna fudbalska predstava, pogotovo u prvom delu igre. Ipak, u drugom delu igre nisu izostali golovi, oba u mreži Urugvaja. Portugalci su bili taman toliko bolji koliko im je bilo potrebno da savladaju odlični Urugvaj i otežaju mu put do osmine finala.

Nezanimljiva fudbalska predstava u prvom poluvremenu. Igralo se uglavnom između dva kaznena prostora sa dosta faulova na sredini terena čime se seckala igra. Portugalija je više napadala, stvarala šanse, ali bez uspeha.

S druge strane Urugvaj se uglavnom branio. Ipak najbolju priliku, ako ne i jedinu pravu, imao je Urugvaj nakon solo prodora Bentakura koji se pravim slalomom prošetao kroz odbranu rivala, izašao je sam ispred golmana Koste koji je u situaciji jedan na jedan izašao kao pobednik.

Do kraja poluvremena još nekoliko polušansi, ali nije bilo promene rezultata.

Bolju igru u drugom poluvremenu Portugalija je materijalizovala u 54. minutu. Akcija je išla po levoj strani Fernandens je centrirao i pronašao Ronalda koji se odlično izvukao i glavom savladao gomana Ročeta.

Nakon primljenog gola Urugvaj je preuzeo inicijativo. Prešao je u napad po svaku cenu. Ređale su se prilike pred golom rivala. Portugalci su pretili iz kontranapada, kad god im se ukazala prilika.

Nedugo zatim Portugalci su uspeli da se oslobode pritiska, a igra se rasplamala. Velika borba za svaki pedalj terena, puno trčanja i pasova, stvoreno je dosta prilika pred oba gola, ali bez realizacije.

Najbolju priliku za Urugvaj u drugom delu igre imao je Maksi Gomez u 75. minutu. Sjajnim udarcem sa oko 17-18 metra pogodio je stativu gola Koste.

U finišu susreta dosuđen je penal za Portugaliju nakon asistencije VAR-a. Himenez je igrao rukom u šesnaestercu. Suguran sa "kreča" bio je Fernandes, igrao se drugi minut nadoknade.

Do kaja susreta beležimo još dva pokušaja Bruna Fernandesa. Prvi je golman Ročeta uspeo da odbrani. Drugi put Bruno je pogodio stativu.

Kraj meča. Portugalija - Urugvaj 2:0

90+2` GOOOL! Portugalija vodi sa 2:0

Siguran izvođač najstrože kazne bio je Bruno Fernandes.

90` Penal za Poetugaliju

Himenez je igrao rukom u kaznenom prostoru, a nakon asistencije VAR-a sudija je pokazao na belu tačku.

79` Nova prilika za Urugvaj

Pravovremeno utrčavanje Araskaete, koji je prihvatio sjajan pas i opalio po lopti ali je golman Portugalije uspeo da zaustavi njegov pokušaj.

77` Šansa za Suareza

Nabačena lopta posle prekida sa leve strane. Odlično je reagovao Suarez, ali je bio za malo neprecizan.

75` Zatresla se stativa gola Portugalije

Maksi Gomez je opalio sa oko 18 metara, ali je pogodio stativu.

66` Inicijativa Urugvaja

Nakon primljenog gola Urugvaj je sve katre bacio na napad. Ređaju se prilike pred golom Koste. Za sada odbrana Portugalije uspeva da odoli naletima protivnika.

60` Pokušaj Urugvaja sa distance

Nunjez je opalio sa oko 25 metara, ali je golman Portugalije bio na mestu.

54` GOOOL! Portugalija vodi sa 1:0

Bruno je sjajno centrirao sa leve strane, Ronaldo se odlično izvukao i glavom poslao loptu u mrežu.

52` Prilika za Portugaliju

Ronaldo je uposlio Žoao Silvu koji se našao u kaznenom prostoru, šutirao ali je lopta zatresla spoljni deo mreže.

46` Počelo je drugo poluvreme

Poluvreme, Portugalija - Urugvaj 0:0

32` Nabolja prilika na meču za Urugvaj

Pravi slalom Bentakura uleteo je u kazneni prostori ušao u jedan na jedan sa golmanom Kostom, koji je izašao kao pobednik.

31` Portugalija nastavlja sa napadima

Portugalci na sve načine pokušavaju da probiju bedem ispred gola Urugvaja. Stvorili su još nekoliko šansi, ali bez onih iz kategorije stopostotnih.

20` Portugalija sve opasnija

Portugalija je sve ćešće pred golom rivala. Stvoreno je nekoliko prilika, ali za sada je odbrana Urugvaja na visini zadatka.

10` Početno odmeravanje snaga

Obe ekipe nametnule žestog tempo od samog početka meča. Portugalci imaju nešto više od igre. Ipak bez pravih prilika na obe strane.

Počeo je meč ...

Sastavi timova:

Portugalija: Kosta, Kanselo, Dijas, Pepe, Mendes, Silva, Neves, Karvaljo, Fernandes, Ronaldo, Feliks

Urugvaj: Ročet, Himenez, Godin, Koatez, Olivera, Bentakur, Vesino, Valverde, Varela, Kavani, Nunjez

Brazilci u drugom poluvremenu srušili bedem Švajcarske

Druga pobeda Brazila na Svetskom prvenstvu u Kataru, savladana je Švajcarska sa 1:0 (0:0) golom Kazemira za maksimalnih šest bodova u dosadašnjem toku grupne faze.

Prvo poluvreme prošlo je mirno, bez velikih šansi na obe strane. Švajcarci su se uzdali u oproban defanzivni sistem. Taj zid je pukao u drugom poluvremenu.

Vinisijus je postigao gol u 64. minutu iz kontranapada, ali je poništen zbog ofsajda Rišarlisona u začetku akcije, koji je bio na potpuno drugoj strani terena.

Nastavili su se napadi favorita i u 83. minutu je Kazemiro postigao gol, krunišući lepu timsku akciju na levoj strani kazennog prostora.

Stanje u Grupi G je takvo da Brazil ima maksimalnih šest bodova, Švajcarska tri, Srbija i Kamerun po jedan bod.

Dueli trećeg kola Brazil-Kamerun i Srbija-Švajcarska igraju se 2. decembra od 20 časova.

Kraj meča: Brazil-Švajcarska 1:0

90+4' Velika šansa Brazila, Vinisijus ponovo neuspešan pred golom Zomera

86' Poslednja izmena Titea, reaguje i trener Murat Jakin

Telješ menja Alesa Sandra u Brazilu.

Fraj menja Vidmera u selekciji Švajcarske.

83' GOL! Kazemiro za 1:0 Brazila!

Lepa akcija na levoj strani kaznenog prostora. Kazemiro se ubacuje i asistenciju Rodriga pretvara u gol.

76' Promene u sastavu i kod Švajcarske

Ebišer i Seferović umesto Emboloa i Soa.

73' Nove izmene u Brazilu, selektor Tite ima još jednu u "džepu"

Tite uvodi Gabrijela Žesusa i Entonija umesto Rišarlisona i Rafinje.

66' Poništen gol zbog ofsajda, ostaje 0:0!

Rišarlison je bio ispred linije ispred odbrane, iako je bio na potpuno drugoj strani terena od Vinisijusa. VAR je konsultovan i dosuđen je ofsajd.

64' GOL! Vinisijus dovodi Brazil u prednost 1:0

58' Nove izmene na obe strane:

Kod Švajcarske ulazi Fernandeš umesto Vargasa, Stefen je izmena Rideru.

Na drugoj strani Bruno Gimaraeš menja Freda.

51' Fabijan Rider čini faul za žuti karton

Grub duel i rušenje Rodriga, sudija reagovao žutim kartonom.

Početak drugog poluvremena

Izmena u Brazilu: Rodrigo umesto Pakete.

Kraj prvog poluvremena - 0:0

31' Brazilci ponovo konkretni

Jak šut Rafinje van kaznenog prostora, pravo u Zomera.

27' Prva ozbiljna šansa na meču za Brazil

Rafinja šalje centaršut sa desne strane na drugu stativu za potpuno usamljenog Vinisijusa koji u padu loše zahvata loptu, Zomer brani. Navijači Brazila su već videli gol u mreži.

Zanimljivo je i na tribinama stadiona "974"

Brazilski navijači razvili su žuto-zeleni dres,  "šetalicu" po tribinama.

11' Traje početno opipavanje snaga, bez inicijative neke od ekipa

Utakmica je počela!

Sastav Švajcarske (4-3-3):

Zomer - Vidmer, Akandži, Elvedi, Rodrigez - Sou, DŽaka, Frojler - Rider, Embolo, Vargas.

Sastav Brazila (4-2-3-1):

Alison - Militao, Markinjos, Tijago Silva, Aleks Sandro - Fred, Kazemiro - Rafinja, Paketa, Vinisijus - Rišarlison.

Dvoboj Čoa i Kudusa, Gana preživela napade Korejaca i odnela tri boda

Fudbaleri Gane pobedili su Južnu Koreju 3:2 u drugoj utakmici devetog dana Svetskog prvenstva u Kataru.

Reprezentacije Južne Koreje i Gane odigrale su jednu od najboljih i najuzbudljivijih utakmica u dosadašnjem toku Svetskig prvenstva, a Gana je na kraju slavila rezultatom 3:2 i upisala prva tri boda u Kataru.

Koreja je bila bolja na početku utakmice - držali su Korejci loptu u svom posedu i pokušavali velikim brojem kratkih dodavanja da dođu do gola, ali daleko su bili od konkretne prilike jer se Gana disciplinovano branila i vrebala priliku da odgovori iz kontranapada.

Imala je Koreja inicijativu na terenu, ali nisu uspeli da se odbrane od dobrih centaršuteva i skok-igre reprezentativaca Gane - dva puta su se "crne zvezde" bolje snašle u kaznenom prostoru.

Prvo je u 24. minutu Aju izveo slobodan udarac sa levog boka, a Saisu je postigao pogodak nakon odbitka i gužve pred golom - povela je Gana 1:0 iz prvog udarca u okvir.

Deset minuta kasnije Kudus je udvostručio prednost Gane - napadač Ajaksa je iskoristio dobar centaršut Ajua sa levog boka i poslao loptu glavom u mrežu rivala.

Otišla je Gana sa dva gola prednosti na odmor, ali nisu se predali fudbaleri Južne Koreje. Zabeležili su tek u 53. minutu prvi šut u okvir gola, kada je Čo pokušao glavom, a golman Ziki bio siguran, ali nastavili su da napadaju.

Uzvratili su Gani njihovim oružjem iz prvog dela igre - dobrim centaršutevima koje je Čo dva puta pretvorio u pogotke.

U 58. minutu odlično je centrirao Li sa leve strane, tek što je ušao u igru, a Čo se našao na pravom mestu da loptu smesti u mrežu. Samo dva minuta kasnije isti igrač donosi izjednačenje Južnoj Koreji - neverovatno je skočio preko svog čuvara i glavom zakucao loptu u mrežu.

Osokoljeni su bili fudbaleri iz Južne Koreje, ali šokirao ih je Kudus svojim drugim golom u 68. minutu. Mensa je odlično probio po levoj strani i dobro centrirao po zemlji, Vilijams je pokušao da šutne, ali je samo zakačio loptu, koja je stigla do preciznog Kudusa.

Usledila je serija veoma opasnih i čestih napada Južne Koreje, od kojih je najopasniji bio udarac Kang In Lija iz slobodnog udarca. Pokušavali su i Čo i Li više puta, ali uspela je Gana da sačuva prednost do kraja meča pošto je golman Ati Zigi pošteno odradio svoj deo posla.

KRAJ - Južna Koreja - Gana 2:3

68' GOOL - ponovo vodi Gana (3:2)

Ponovo vodi Gana, Kudus je postigao svoj drugi gol na utakmici nakon lepe akcije po levoj strani terena - Mensa je odlično probio i dobro centrirao po zemlji, Vilijams je pokušao da šutne, ali je samo zakačio loptu koja je stigla do preciznog Kudusa.

61' GOOL - još jednom pogađa Čo za 2:2

Za samo dva i po minuta Čo donosi izjednačenje Južnoj Koreji - neverovatno je skočio preko svog čuvara i glavom zakucao loptu u gol.

58' GOOL - Koreja smanjuje zaostatak (1:2)

Odlično je centrirao Li sa leve strane, tek što je ušao u igru, a Čo se našao na pravom mestu da loptu smesti u mrežu.

53' Preti Koreja

Prvi šut u okvir gola fudbalera Južne Koreje - Čo je pokušao glavom, međutim Ziki je bio siguran.

Počelo je drugo poluvreme...

Kraj prvog poluvremena - 2:0 vodi Gana

Južna Koreja je dobro otvorila susret, imala inicijativu na terenu i veći posed lopte, ali nisu uspeli da se odbrane od dobrih centaršuteva i skok-igre reprezentativaca Gane - dva puta su se "crne zvezde" bolje snašle u kaznenom prostoru i vode 2:0 nakon prvog poluvremena.

34' GOOL - 2:0 za Ganu

Reprezentacija Gane je preko Kudusa udvostručila prednost - napadač Ajaksa je iskoristio dobar centaršut Ajua sa levog boka i poslao loptu glavom u mrežu rivala.

24' GOOL - vodi Gana 1:0

Vodi Gana nakon prvog udarca u okvir gola - Aju je izveo slobodan udarac sa levog boka, a Saisu postigao gol nakon odbitka i gužve u kaznenom prostoru.

20' Bez golova, lopta u nogama Korejaca

Južna Koreja od početka meča drži loptu u svom posedu i pokušava velikim brojem kratkih dodavanja da dođe do gola, ali daleko su od konkretne prilike jer se Gana disciplinovano brani i vreba priliku da odgovori kontranapadom.

Počela je utakmica...

Južna Koreja: Kim Seungju, Kim Đinsu, Kim Jong Gvon, Kim Min DŽe, Kim Mun Hvan, Jung, Hvang, Kvon, Jeong, Son, Čo

Gana: Ati Zigi, Lampti, Amarti, Salisu, Mensa, Abdul Samed, Parti, Kudus, DŽ. Aju, Vilijams, A. Aju

Sudija: Entoni Tejlor (Engleska)

Utakmica na "Obrazovnom gradskom stadionu"

"Education city stadium" iliti "Obrazovni gradski stadion" nalazi se u El Rajanu i sadrži 45.350 sedećih mesta.

Okrug, ali i grad nose isto ime - El Rajan, centar grada je udaljen 15 kilometara jugoistočno od Dohe. Al Rajan i njegova predgrađa, prema zvaničnim podacima Katara, čine najveći naseljeni centar u Kataru izvan prestonice.

Na ovom stadionu biće odigrano šest utakmica grupne faze, jedna u osminifinala i poslednja u četvrtfinalnu.

Gana bez bodova, Južna Koreja ima jedan

Južna Koreja posle odigranog prvog kola u Grupi H ima jedan osvojen bod, pošto je sa Urugvajem igrala bez golova (0:0), dok je Gana bez bodova nakon poraza od Portugalije (2:3).

Kamerun i Srbija podelili bodove, danas još tri utakmice

U prvom meču devetog dana Mundijala u Kataru Kamerun i Srbija su, u okviru Grupe G, odigrali nerešeno 3:3, a na programu su danas još tri utakmice: